Różnice między oryginalnymi płytami DVD , a tzw. R-ami |
Po Podrozy â strony, Obrazki i wiele wiÄcej na WordPress
Czy zastanawialiście się jaka jest różnica pomiędzy oryginałami DVD (maja jednolitą metaliczną powierzchnie ) , a płytami które wypalamy w naszych lapkach jedno bądź dwuwarstwowe R+ , R- , (spody z fioletowo różową poświatą ) ?
Choć wypalone kopie zapasowe ;) , są co do piksela wiernymi kopiami oryginału ,różnica miedzy nimi jest zasadnicza i zaczyna się od samego procesu produkcji płyty .
znalazłem w internecie tekst , jak się wytłacza oryginały DVD oto opis poszczególnych etapów produkcji :
,, Mastering Jeden z najważniejszych etapów produkcji. przeprowadzany jest w sterylnych warunkach, gdzie wilgotność i temperatura otoczenia jest ściśle kontrolowana. Najpierw promień lasera nanosi obraz spirali z danymi z taśmy cyfrowej lub innego cyfrowego nośnika na specjalnym szklanym krążku pokrytym światłoczułą emulsją. Szklana matryca poddawana jest kilku dalszym procesom (pokrywanie powłoką metaliczną, drobiazgowa analiza pod mikroskopem), tak aby przygotować ją dobrze do kolejnego etapu. Electroplating Ten etap wymaga kąpieli szklanej matrycy w roztworze elektrolitycznym, dzięki której powstanie niklowa powłoka na powierzchni matrycy. Ta powłoka, sedno matrycy, jest następnie przycinana do formatu płyty i tworzy negatyw tzw. "ojca". Płyta "matka" powstaje w wyniku dalszych procesów elektrolizy. Tłoczenie Cały proces tłoczenia płyty DVD jest sterowany i kontrolowany komputerowo. Płyty DVD tłoczone są na wysokowydajnych, dokładnych wtryskarkach, na których granulat poliwęglanu pod bardzo wysokim ciśnieniem (ponad 30 ton) formowany jest w krążek, na którym z jednej strony jest odciskana matryca, zawierająca obraz spirali z danymi. Samo tłoczenie trwa kilka sekund. Metalizowanie Po wytłoczeniu, krążek jest metodą próżniową metalizowany a następnie pokrywany warstwą lakieru ochronnego, którego zadaniem jest zabezpieczenie aluminium przed utlenieniem. Płyta jest nadal przezroczysta. Dzięki temu etapowi płyta jest zdatna do odczytu i uzyskuje znajomy, charakterystyczny wygląd. Łączenie Łączenie to najtrudniejsza faza produkcji. Polega na połączeniu dwóch elementów o grubości 0,6 mm tak aby utworzyły płytę DVD Oba dyski zostają połączone, a zatem ostateczna grubość płyty wynosi 1,2 mm. Ponieważ płyta DVD 5 posiada tylko jedną warstwę do zapisu, oznacza to, że tylko dolna warstwa zawiera dane, a górna jest zwykłą powierzchnią ochronną.
Prawidłowe łączenie daje w rezultacie idealnie płaską płytę. Ewentualne błędy na tym etapie mają taki skutek, że powierzchnia płyty jest nierówna, źle wyważona i nie nadaje się do odtwarzania. Drukowanie i pakowanie Aby nadać unikalny charakter każdej partii płyt DVD, na powierzchni płyty jest drukowany opis lub/i ilustracje. Teraz płyta DVD jest gotowa do zapakowania. W zależności od wybranego materiału do druku oraz typu opakowania, ten etap produkcji jest wykonywany bądź automatycznie bądź ręcznie. Wymagane specyfikacje techniczne odnośnie nadruków znajdują się w dziale materiały do pobania. Jeśli szukasz pomysłów na opakowanie, obejrzyj nasz katalog opakowań » "
Ok, ale jedyna tak naprawdę różnica to to, że dane są tłoczone - czyli proces trwa kilka sekund, a nie wypalane, co trwa kilka minut. Kopia DVD na lokalny dysk twardy a następnie wypalona na płytę jest identyczna co do bitu :-) Różnicy w jakości- nie ma. Owszem, jest róznica w trwałości - płyta z tłoczni jest bardziej odporna na zarysowania i ma dłuższą żywotność. A teraz wyciągnij z szafy płyty dvd, nagrywane własnonagrywarkowo przed kilkoma laty - nadal działają, a i tak ich nie używasz :-) Więc z trwałością jest teoretycznie dłużej co i tak nie robi różnicy, bo po 30 latach to nikt o dvd nie będzie pamiętał ;-)
Dlaczego w ogóle zwróciłem na to uwagę ? bo wypaliłem szwagrowi płytę , w formacie DVD , sam zrobiłem menu dysku i.... okazało się ,że szwagier ma tak stary odtwarzacz DVD , że Erów (R+,R-), nie czyta , tylko oryginały DVD :( . Podrążyłem sprawę , a wynikami podzieliłem się z Wami ... na wypadek gdybyście mieli szwagra z prehistorycznym odtwarzaczem . :)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plupanicza.keep.pl |
|
|