Najtańsze kredyty – czy istnieją? |
Po Podrozy â strony, Obrazki i wiele wiÄcej na WordPress
Kredyt to zobowiązanie, które posiadamy wobec banku lub instytucji finansowej.
Czy możemy mówić zatem o kredycie jako o zobowiązaniu, które jest tanie?
Ponieważ każdy kredyt posiada oprocentowanie, za udzielenie każdego musimy zapłacić prowizję, każdy obciąży nasz comiesięczny budżet ratą kredytową – wybierzmy zatem ten, którego koszt będzie stosunkowo niski.
Banki prześcigają się w w ofertach, obniżają oprocentowanie oraz prowizję, proponują nam warunki promocyjne i pakietowe. Wszystko po to, aby wśród dużej ilości propozycji, wybrać ten właściwy.
Jak się nie pogubić i racjonalnie ocenić rzeczywisty koszt kredytu ?
Przede wszystkim nie sugerujmy się tylko oprocentowaniem. To złudne kryterium i jeśli nie weźmiemy pod uwagę innych aspektów podpiszemy umowę kredytową na zobowiązanie znacznie wyższe niż oczekiwaliśmy.
Na całkowity koszt kredytu składają się bowiem trzy parametry: prowizja, oprocentowanie i ubezpieczenie kredytu.
Wszystkie te trzy składniki dają nam faktyczne oprocentowanie rzeczywiste naszego zobowiązania, a nie nominalne, które banki podają w ofercie.
Cóż nam bowiem po kredycie, który posiada niskie oprocentowanie w wysokości powiedzmy ośmiu procent, jeśli bank pobierze od nas prowizję przygotowawczą w wysokości siedmiu procent ? Łatwo obliczyć jak znacznie podwyższa się faktyczny koszt kredytu.
Ubezpieczenie kredytu to parametr, który nie powinien być obligatoryjny i sami powinnyśmy zdecydować, czy chcemy aby nasze zobowiązanie było ubezpieczone, czy nie.
Tym bardziej, że zakres ubezpieczenia obejmuje utratę pracy, całkowitą lub częściową niezdolność do pracy oraz śmierć kredytobiorcy.
Sami musimy zdecydować, czy wybierzemy wyższy koszt kredytu, ale w razie sytuacji losowych ubezpieczyciel pokryje nasze zobowiązanie, czy wolimy ponieść niższy, miesięczny koszt raty kredytowej, ale niezabezpieczonej.
Pamiętajmy również, że im dłuższy okres kredytowania, tym większy koszt kredytu.
Każde oprocentowanie podane jest w stosunku rocznym i tym samym za każdy kolejny rok spłaty podwajamy koszt odsetek.
Składając zatem wniosek kredytowy oraz podpisując kolejną umowę, przeanalizujmy wszystkie wartości oferowane przez bank. To nasz koszt i mamy obowiązek poznać jego całokształt, a nie tylko wysokość oprocentowania nominalnego, które jest tylko składnikiem całkowitego kosztu naszego zobowiązania.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plupanicza.keep.pl |
|
|