|
Mandriva Xtreme3 |
Po Podrozy — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
Najpierw zacznê od tego, ¿e to nie jest ju¿ ten sam typ linuxów co kiedy¶. Koniec ery gdzie trzeba by³o znaæ x komend do terminala. Ten system to ju¿ totalna rewolucja.
1. Instalacja Banalna, zajmuje fakt ok. 1h, ale to dlatego, ¿e tak d³ugo pliki kopiuje i nie trzeba siê ¶pieszyæ z ich konfiguracj±. Jednak nie sprawia problemu nawet tym co nie znaj± siê na dzieleniu partycji, wszystko po polsku ³adnie opisane.
2. Pierwsze wra¿enie Jak to uruchomi³em, to a¿ mi siê ³ezka zakrêci³a w oku. ¦rodowisko KDE4.1 jest po prostu PIÊKNE. Nie wiem jak wygl±da KDE3, poniewa¿ zawsze maj±c wybór KDE3, a GNOME wybiera³em GNOME bo by³ pewniejszy. Jednak 4.1 jest poprawiona i wszystko wygl±da cacy.
3. Poruszanie siê Pojadê po ³atwym wyja¶nieniu - istny WINDOWS. Wszystko jest prosto pokazane i du¿e. Pasek "start" podzielony zosta³ na 4 czê¶ci: ulubione, programy, komputer, ostatnio u¿ywane. Co pomaga stworzyæ nam takie menu jakie chcemy. Wszystko jest opisane i przyja¼nie nastawione.
4. Konfiguracja Teoretycznie ¿adna. Wszystko jest automatycznie konfigurowane i dzia³a bez najmniejszego problemu. Tutaj u¿ytkownicy Linux i systemu 5.1 (audio) powinni siê cieszyæ, poniewa¿ bez ¿adnej ingerencji dzia³a ca³y zestaw bez najmniejszego problemu :)
Polecam wszystkim znudzonym MS Windows ten system dobry do zabawy oraz prac biurowych. Pobraæ mo¿ecie go tutaj.
witam,
moge polecic PClinuxOS (troche malo popularny w PL): - ekstremalnie latwy - prosta instalacja (chyba nawet prosciej jak w mandrivie :amuse:) - szybki i stabilny - posiada GENIALNY Menedzer Pakietow Synaptics (wersje softu sprawdzone pod katem PClinuxOS) - wystepuje oczywiscie polskiej wersji - ma wersje LIVE (CD, USB) aby sprobowac przed instalacja - oczywiscie jest DARMOWY
Uzywam go jakies 2 lata w pracy i w domu (desktop, laptop), wykrywa wszystko (wifi, usb, aparaty, iphone, windows mobile, touch pad).
Jedyna wada to nie wykrywa mi TV OUT ... nie walczylem co prawda dlugo i nie probowalem najnowszej wersji ... moze poprawione.
Jesli ktos jest zainteresowany: PCLinuxOS - Home
Pozdrawiam Albert
Dziêkuje, zaraz go pobiorê. Pierwsze co mi siê rzuci³o w oczy to jego waga - malutki jak na obecne linuxy. A mo¿e co¶ wiêcej o nim powiesz? Najbardziej mnie interesuje jakie ¶rodowiska graficzne s± dostêpne.
Ja od siebie poleci³bym Gentoo... Ale.. to system dla naprawdê cierpliwych, wytrwa³ych i przede wszystkim tych osób, które Linuksa chc± dobrze poznaæ. Naprawdê dobrze, bo ju¿ instalacja Gentoo przebiega pod konsol± [calutka ;-)], wymaga kompilowania wszystkiego [wiêc mo¿na siedzieæ 2 dni i podziwiaæ ¶migaj±ce znaczki na ekranie ;-)], ale... dziêki temu soft jest idealnie dopasowany do systemu. System paczek - Portage, jest wzorowany na BSD, dzia³a naprawdê ¶wietnie. Edycja pliku make.conf pozwala idealnie dopasowaæ system pod swoj± architekturê procesora, a flagi USE- wybraæ dok³adnie to, czego potrzebujemy.
System budujemy od niemal¿e zera, dostaj±c tzw. stage3, czyli zestaw najpotrzebniejszych aplikacji, czyli bash, kompilator, ssh i kilka innych ;-) Takie tworzenie systemu pozwala na pe³n± kontrolê nad tym, co siedzi w naszym Linuksie, i jak tego u¿ywamy.
J±dro systemu równie¿ kompilujemy rêcznie- dziêki temu wrzucamy do niego tylko to, czego potrzebujemy, po co za¶miecaæ system modu³ami których nie stosujemy? Istnieje mo¿liwo¶æ kompilacji przy u¿yciu genkernel- czyli ca³e j±dro ze wszystkimi modu³ami zostaje przekompilowane. Polecane dla pocz±tkuj±cych, którzy po samodzielnej kompilacji mog± przy starcie zobaczyæ weso³y napis "Kernel Panic".
Zalety? - szybko¶æ - idealne dopasowanie do sprzêtu - pe³na kontrola nad systemem - szybko¶æ ;-) - jak to mówi± "Stawiasz raz, dzia³a d³ugi czas", kumpel ma 3-letnie Gentoo, wci±¿ w idealnym stanie. - pozwala dog³êbnie poznaæ architekturê Linuksa i jest niemal gwarantem szacunku "na o¶ce" ;-)
Wady? - wymaga sporej wiedzy i cierpliwo¶ci - i jeszcze wiêcej cierpliwo¶ci - i jeszcze wiêcej wiedzy ;-) - i jeszcze wiêcej chêci i czasu, bo z Gentoo jak z dzieckiem- jak wychowasz, tak bêdzie siê zachowywaæ ;-)
Bo kiedy¶ Linux by³ systemem dla zaawansowanych informatyków, gdzie to by³ "kozak" bo mia³ i umia³ obs³ugiwaæ Linux`a. Teraz byle idiota, który umie czytaæ mo¿e mieæ Linux`a. A dystrybucji jest ho..., ho..., ho... i jeszcze trochê.
Dziêkujê panowanie za zapoznanie mnie z tym ¶rodowiskiem :) Je¿eli bêdê mia³ wiêcej czasu to na pewno sobie potestuje, póki co brak czasu nie pozwala mi na to :(
Polecam zacz±æ od Ubuntu i Mandriva Xtreme 3. Potem przerzuciæ siê na openSuSE i Debian, a na koniec Gentoo i inne. :)
Ja ostatnio u znajomego instalowa³em BSD-ka i powiem ¿e systemik tez przyzwoity. :cheesy:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plupanicza.keep.pl |
|
|
|
|